• 29 Posts
  • 113 Comments
Joined 1 个月前
cake
Cake day: 2025年7月15日

help-circle





  • Costs about 17 cents per loaf in electricity, and my power rate is pretty high at $0.25/kWh.

    1. Blend: 7 minutes @ 100W (0.1 KW x 0.12 hours = 0.012 kWh). I’m being generous here since this is just an intermittent blend and the motor pulses slowly and doesn’t use 100 watts for the whole cycle).
    2. Rest: 1 minute @ 0W
    3. Mix: 25 minutes @ 100 W (0.1 KW X 0.42 hours = 0.042 kWh)
    4. Proof 1: 58 minutes @ 50W (0.05 X 0.97 hours = 0.05 kWh)
    5. Proof 2: 50 minutes @ 50W (0.05 x 0.83 hours = 0.04 kWh)
    6. Bake: 50 minutes @ 650 W (0.65 x 0.83 hours = 0.54 kWh)
    7. Keep Warm: I never use this, but up to an hour at probably 100 watts. (0.1 KW x 1 hour = 0.1 kWh)

    Total: 0.684 kWh x $0.25/kWh = $0.17 per loaf ($0.20 per loaf if I use the keep warm feature for the full hour).

    For comparison, the regular oven is 4400 watts and takes 10 minutes just to pre-heat. That’s $0.18 cents in electricity cost before I even bake the bread.



  • Totally agree about single use appliances, but the bread machine is the sole exception. Figured it wouldn’t get more than a few uses, so bought a cheap one to start with. Turns out I use it daily.

    I used to use the Kitchen-Aid with the dough hook. Mostly just the convenience factor won out. Just pouring everything into one pan and hitting a button was the big sell. Plus, it’s got a timer so I can load it up before bed and have fresh bread in the morning.

    Also switched to using a kitchen scale instead of measuring cups, and combined, that has massively reduced the amount of dishes and mess I have to clean.